O nás

Farma Vendelín se nachází v katastru obce Radkov Dubová v krásném prostředí přírodního parku Moravice, přibližně 25 km od Opavy. Chov byl založen v roce 1997 nákupem jednoho chovného páru pštrosa afrického. Farma hospodaří na rozloze přibližně 20 ha a umožňuje chovat pštrosy v přirozeném prostředí. Ročně na farmě vychováme 400 kusů pštrosů a řadíme se mezi největší farmy v české republice. Součástí farmy je malá pštrosí porážka pro zpracování vlastní produkce. Na farmě se nachází také masomat, kde je možné si maso zakoupit. 

Pštros africký je největší žijící pták, nemůže létat, ale je schopen na krátkou vzdálenost běžet rychlostí až 70 km/h. Jako jediný pták na světě má pouze dva prsty. Pštrosi se mohou dožívat až 75 let. Váha dospělého pštrosa může být až 150 kg a výška okolo 2,5m.

Snáškové období začíná brzy na jaře a trvá do konce srpna, slepice snese od 30 – 50 vajec. Vejce sbíráme a vkládáme do líhní. Pštrosí kuřata rychle rostou. Doba výkrmu je 12 měsíců a dosahují průměrné váhy 100 kg. Pštros je chován pro maso, kůži, vejce a peří. Kůže je mimořádně pevná, trvanlivá, odolná vůči opotřebení. Používá se pro výrobu luxusní galanterie. Vejce se používají stejně jako slepičí. Váha vejce je přibližně 1,5 kg, což odpovídá asi 30 ks slepičích vajec. Peří je využíváno na výrobu prachovek a v divadlech na péřové boa.

Maso je považováno za maso gurmánů. Hlavní podíl masa pochází z kýty a je srovnatelné s kvalitním hovězím. Má nízký obsah tuku a cholesterolu a vysoký obsah bílkovin. Považuje se za zdravé a dietní maso. Maso lze využít na hodně způsobů. Nejčastěji se používá na přípravu steaků, gulášů, svíčkové, tataráků a pštrosího vývaru. Farma Vendelín může dodávat maso vakuově balené chlazené nebo mražené.